MANIFEST 2011: | VINNARE | NOMINERADE | JURY | GALLERI | PRISET | MANIFESTDAGARNA | SPOTIFYTÄVLING

Nominerade

POP
Anna von Hausswolff – Singing from the grave (Kning Disk/Playground)
JJ – No 3 (Sincerely Yours)
ceo – White Magic (Sincerely Yours)
Nicolas Makelberge – The Unforgettable Planet (Emotion)

DANS
Cloud – Hökarängen Space Program (Hökarängen Space Program)
Dmitry Fyodorov – Shapeless (Adrian Recordings)
Jarl & Fotmeijer – Lifesigns (Innertrax)
Skudge – Samlad produktion (Skudge Records)

SYNT
Code 64 – Trialogue (Progress Productions)
Cryo – Hidden Aggression (Progress Productions)
Page – Nu (BAM / Cosmos Music Group)
Social Ambitions – Almost gone (Electric Fantastic Sound)

HÅRDROCK/METAL
Ghost – Opus Eponymous (Rise Above)
Watain – Lawless Darkness (Season of Mist)
Khoma – A final storm (Selective notes)
Dark Tranquility – We are the void (Century Media)

DANSBAND
Martinez – Ingenting är bättre (Neptun)
Shake – Request vol 1. (LS Tonart)
Stensons – I den grönaste skog (Emmy Music)
Wizex – Innan det är försent (Neptun)

RYTM
Haci Tekbilek – Türlü (Country & Eastern)
Helt Off – Marknadens Soldat (Pope Records)
Million Stylez – Everyday (Adonai Music)
Serengeti – Standing Steady (Illegyal Records)

JAZZ
Elin Larsson Group – Live and Alive (Playing With Music)
Lekverk – Everyday (Parallell)
NEO (Nästesjö Extreme Orchestra) – NEO (Johannes Nästesjö – LIV Produktion)
The Country – The Country (Found You Recordings)

PUNK/HARDCORE
Antipati – Frågor som rör det allmänna (Kjell Hell Records)
Hårda tider – Gatan Kallar (Hårda Skivor)
Oldfashioned ideas – We’re in this shit together (Old Fashioned Ideas)
The Baboon Show – Punk Rock harbour (National)

HIP-HOP
Academics – Tare Lugnt 4 (Random Bastards)
Carlito – Guldburen (Redline Records)
PH3 – PH3 löser ett fall (Pope Records)
Zacke – Visst är det vackert (BD Pop)

ROCK
Bad Hands – Take The Money And Run (NONS Records/3NO Music AB)
Dundertåget – Dom feta åren är förbi (Razzia)
Pascal – Orkanen närmar sig (Novoton/3NO Music AB)
The Bear Quartet – Monty Python (Adrian Recordings)

FOLK/VISA
Anders Svensson, Magnus Gustafsson, Susanne Gustafsson, Anders Löfberg, Jörgen Svensson – Bålgetingen, Låtar efter August Strömberg (Giga Folkmusik)
Mats Edén, Daniel Sandén-Warg, Leif Stinnerbom, Magnus Stinnerbom – Anno 2010 (Giga Folkmusik)
OK Star Orchestra – Sound Classique (Dreamboat Music)
Ola Magnell – Rolös (National)

EXPERIMENTELLT
Ombudsman – And His Father Was A Great Machine (Substream/Mareld)
Erik Enocksson – Man tänker sitt (Kning Disk)
Leif Jordansson – The Comet / The Doll Maker (Brus & Knaster)
New Tango Orquesta – Vesper (HOOB Records)

SINGER/SONGWRITER
I’m Kingfisher – Arctic (Playground)
Daniel Norgren – Horrifying Death Eating Blood Spider (Superpuma Records)
The Tarantula Waltz – Did Not Leave To Find But To Forget, To Leave Behind (Brus & Knaster)
The Tallest Man On Earth – Wild Hunt (Gravitation)

Årets LIVE i samarbete med Grolsch
Anna Von Hausswolff
The Tallest Man On Earth
Masshysteri
Robyn

Årets Osignade i samarbete med P3 Lab
Alice B
Katakomb
Ascend
Broken Boys

Parse error: syntax error, unexpected 'installed' (T_STRING) in /storage/content/25/206625/manifestgalan.se/public_html/wp-content/themes/Manifest_2016/images/settings.php on line 54