MANIFEST 2010: | NOMINERADE | JURY | GALLERI

Nominerade Manifest 2010

Punk/Hardcore

En Svensk Tiger -Versace style (Buzzbox records)
Troublemakers – Made in Sweden(Svindel)
Tysta Mari – Sveriges Casino (11743)
The Clichés – Monkey see, monkey do (Randale)

Dans

Minilogue – Samlad årsproduktion
Samuel L Session – The man with the case (Be As One Imprint)
The Field – Yesterday and Today (Kompakt)
Tomas Andersson – Stiff Disco (Funk Noir)

Jazz

Bengt Berger – Beches Brew (Country & Eastern)
Jonas Kullhammar Quartet – The Half Naked Truth 1998-2008(Moserobie)
The Opposite – Intertwined (Kopasetic)
Plunge With Bobo Stenson – Origo (Kopasetic)

Dansband

Blender – Välkommen in (Blender Records)
Peter Grundström och Agneta Olsson – På väg tillsammans (ARS Records)
Sannex – Live på stan (Boomfactory)
Zlips – Live (Biwa)

Rytm

Calle Real – Me Lo Gané (Timba Records)
Jaqee – Kokoo Girl (Rootdown Records)
Music is the weapon – Music is the weapon (Music is the weapon)
Syster Sol – Dömd att bli bedömd (Swing Kids)

Rock

Florence Valentin – Spring Ricco (Startracks)
Makeouts – In A Strange Land (Bachelor Records)
Murder by guitar – Murder by guitar (Jeet Kune Records)
Skriet – Skriet (Novoton)

Pop

Anna Järvinen – Man var bland molnen (Häpna)
El Perro Del Mar – Love Is Not Pop (Licking Fingers)
JJ – JJ n° 2 (Sincerely Yours)
Jonathan Johansson – En hand i himlen (Hybris)

Hårdrock/Metal

Abandon – The Dead End (Blackstarfoundation)
Candlemass – Death Magic Doom (Nuclear Blast)
Katatonia – Night Is The New Day (Peaceville)
Tribulation – The Horror (Pulverised)

Synt

Arvid – Andetag (Wonderland Records)
Dupont – Entering The Ice Age (Progress Productions)
Emmon – Closet Wanderings (Wonderland Records)
Rupesh Cartel – Anchor Baby (Megahype)

Singer/songwriter

Ane Brun – Live at Stockholm Concert Hall (Balloon Rangers Recordings)
David Åhlen – We Sprout In Thy Soil (Compunctio)
Jonna Lee – This Is Jonna Lee (Razzia)
Kristofer Åström And The Rainaways – Sinkadus (Startracks)

Folkmusik/visa

Taken By Trees – East of Eden (Rough Trade)
Miriam Aida – Letras au Brasil (Connective Records)
Tore Berger – I huset långt på landet (Brus & Knaster)
Esbjörn Hazelius – Blunda och du ska få se (Amigo)

Hip Hop

Mohammed Ali – Processen (Bad Taste Records)
Organismen – Om Gud vill och vädret tillåter (Organismen)
Promoe – Kråksången (Pope Records)
Stor – Nya skolans ledare (Redline Records)

Årets Live

Frida Hyvönen (Licking Fingers)
Jenny Wilson (Gold Medal Recordings)
Fever Ray (Rabid Records)
Florence Valentin (Startracks)

Osignat i samarbete med P3 Lab

Den Svenska Björnstammen – http://www.myspace.com/svenskabjornstammen
Extended Heads – http://www.myspace.com/x10dead
Fulmakten – http://www.myspace.com/fulmakten
Nora – http://www.myspace.com/noraartist

Parse error: syntax error, unexpected 'installed' (T_STRING) in /storage/content/25/206625/manifestgalan.se/public_html/wp-content/themes/Manifest_2016/images/settings.php on line 54