Nominerade 2016

Nominerade Manifest 2016

Lyssna på de nominerade här: https://open.spotify.com/user/manifestgalan/playlist/7nJCezFV0gquHotM7qjHa7

Hårdrock
Saturnalia Temple – To The Other (Listenable Records)
Frantic Amber – Burning Insight (Raventone)
Avatarium – The girl with the raven mask (Nuclear Blast)
Disrupted – Morbid death (Distrupted/Memento Mori)

Dans
Joel Alter – Heart (Uncanny Valley)
Ishi Vu – Gryning/Skymning/Green is the Color of Love (Trunkfunk Records/Omena Records)
Mr Tophat & Art Alfie – Samlad årsproduktion (Karlovak)
Inom – Som Blomster (eget bolag)

Folk
Bridget Marsden & Leif Ottosson – Mountain Meeting (Playing with Music)
Filip Jers Quartet – Plays Swedish Folk (Schmalensee Production)
Blå bergens borduner – Inga kônstiheter (Gammalthea)
Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye – A Farblondzhete Blondinke (Maestro Music)

Punk
Anatomi-71 – Distansen tilltar (Halvfabrikat Records)
Kronofogden – Arbete och/eller fritid (Blindead records)
Fredag den 13:e – Domedagar (Halvfabrikat Records)
Arre! Arre! – A.T.T.A.C.K (Rundgång Rekords)

Visa
Charlie Engstrand Sommar – Bortom orden (Dead Microphone Records)
CajsaStina Åkerström – Vreden och Stormen (Gamlestans Grammofonbolag)
Fröken Elvis – Elvis på Svenska (Ladybird)
Sofie Livebrant – Lighthouse Stories (Brus & Knaster)

Hiphop
Professor P & DJ Akilles – All Year, Every Year (Pro&AK)
Mwuana – 1: Spiridon, 2: Collén & Chords, 3: Nibla (Artery Music Group)
Keya – Nyanser av blå (Masa Music)
Vic Vem – Medicinen (SwingKids)

Barn
Lekisjazz – Lekisjazzstandards (ETgohome)
Karl-Petters Orkester – Jag har kommit på en grej! Kalle i Klangverkstaden (Blå Moln Musik)
Kråkan & Busarna – Fingret på näsan (Matrona)
Busbandet – Snoppen & Snippan och såna grejer (Alfie/Cosmos Music)

Dansband
Donnez – Stora starka män (Neptun)
Drifters – Vår egen väg (Neptun)
Perikles – Heta pojkars flickor (Atenzia Records)
Blender – Mi amore (Neptun/Blender records)

Experimentellt
Jeff Stonehouse – On Returning (The Sublunar Society)
Düsseldorf by Night – Images for Tape (Lamour records)
Lars Bröndum – Fallout (Antennae Media)
Oskar Hanska – OH!MMXIV (SwingKids)

Synt
White Birches – Dark Waters (La Petite Tempête R&P)
Agent Side Grinder – Alkimia (Progress Productions)
Kite – VI + samlad årsproduktion (Progress Productions)
Me The Tiger – Vitriolic (Repo Records)

Singer/songwriter
Daniel Norgren – Alabursy/The Green Stone (Superpuma Records)
Slowgold – Stjärnfall/Glömska (Gaphals)
The Tallest Man on Earth – Dark Bird is home (Gravitation)
Kristofer Åström – The Story of a Hearts Decay (Startracks)

Rock
Dolores Haze – The Haze Is Forever (Woah Dad!)
HOLY – Stabs (PNKSLM Recordings/Ny Våg Records)
Hills – Frid (Rocket Recordings)
Snake – Cradle of snake (Sounds of Subterrania)

Jazz
Lindha Kallerdahl – GOLD Quintet Solo (HOOB records)
Samuel Hällkvist – Variety of Live (BoogiePost Recordings)
Oddjob – Folk (Caprice Records)
Per Texas Johansson – De långa rulltrapporna i Flemingsberg (Moserobie Music Production)

Pop
Amason – Sky City (Ingrid)
Say Lou Lou – Lucid Dreaming (á Deux/Cosmos)
Molly Nilsson – Zenith (Dark Skies Association)
The Honeydrips – In the city (Luxury)

Rytm
Aurelia Dey – Gyllene Tider (Swing Kids)
Mallet Speak – Rise (Synkron Örebro)
Etzia – Samlad årsproduktion (Partillo Productions/SwingKids)
Antonio D – Från Karlshamn till Kingston (Anton Dahlrot)

Årets Live
Amason (Ingrid)
Hey Elbow (Adrian Recordings)
Cleo (Random Bastards)
Könsförrädare (Teg Publishing)

Årets nykomling
Emili Milou
Land & Ocean
QNDA
Fools on the planet

Årets Klubb
Soul Train, Café Opera, Stockholm
Club Prime, Vimmerby
Nattklubben på Munkkällaren, Visby
Verket Nattklubb, Nöjesfabriken, Karlstad

Årets Musikvideo
Mattias Alkberg – Tjugonde (Teg Publishing) Regi: Jacob Frössén
Kastrup – Thieves (Mohave) Regi: Christofer Nilsson
Say Lou Lou – Nothing but a Heartbeat (á Deux/Cosmos Music) Regi: Joanna Nordahl
Jonas Lundqvist- Vissa nätter (Adrian Recordings) Regi: Kristian Bengtsson
José González – Every Age (Imperial Recordings) Regi: Simon Morris & Chris Higham

SKAP:s och Manifests pris för årets textförfattare
Love Antell – Barn av Amerika (Amigo/Cosmos)
Ann-Sofie Francisca Lundin/Min Stora Sorg – Min Stora Sorg Vår/Sommar -16 (Playground)
Emil Johansson/Parker Lewis – Sorti (Det Svenska Musikundret)
Iiris Viljanen, Mattias Björkas/Vasas Flora och Fauna – Släkt med Lotta Svärd (Startracks)

SKAP:s och Manifests pris för årets kompositör
Klas-Henrik Hörngren/Klabbes Bank – Z (Hoob)
Amanda Werne/Slowgold – Stjärnfall, Glömska (Gaphals)
Robin Bernhardsson, Alina Björkén, Måns Lundstedt och Janinne Sandström Oja/Könsförrädare (Teg)
Thomas Frank, Christian Dyresjö, Edvard Hernevik, Oskar Bergenheim, Stefan Missios/Den Stora Vilan – Utsikt mot havet (Gaphals)

Parse error: syntax error, unexpected 'installed' (T_STRING) in /storage/content/25/206625/manifestgalan.se/public_html/wp-content/themes/Manifest_2016/images/settings.php on line 54