Nominerade Manifestgalan 2021

Nominerade Manifest 2021:

Här kan du lyssna på de nominerade:
https://open.spotify.com/playlist/62fioEh3ZQhGSBFSawHgdc?si=NEzQiED9TGqo-X6f_SIwVg

Dans                 

Ari Bald – Samlad årsproduktion (Blåklint Studios/Bigges District)
Per Hammar – Pathfinder LP (Dirty Hands)
MOLØ – Luma EP (Vivrant)
Off the meds – Off the meds (Studio Barnhus)

Visa

Elin Callmer – Frustration (Troglodyt Produktion)
Iiris Viljanen – Den lilla havsfrun (Voi Elämä!)
Mando Diao – I solnedgången (Playground Music)
Jonathan Hilli – Sånger att brinna till (Kakafon Records)

Synt

Social Ambitions – A New Frontier (Social Ambitions)
Anna Öberg – Varelser inuti (Xenophone International)
Guild of Cats – The lights you chase (Fergus the dog records)
ABU NEIN – Secular Psalms (Progress Productions)

Singer/Songwriter

Kristofer Åström – Hard Times (Startracks)
Alice Boman – Dream On (Adrian Recordings)
I’m Kingfisher – The Past Has Begun (Fading Trails Recordings)
Christian Kjellvander – About Love and Loving Again (Tapete Records)

Rytm

Mazaher – Zar (ajabu!)
Allyawan – ONE (Rudeboy Records)
OK Star Orchestra – #6 (Rootsy Music)
Sten Källman and Sanba Zao – MAPOU – Haitian Drums and Northern Wind (Country & Eastern)

Rock

Hollow Ship – Future Remains (PNKSLM Recordings)
Allergic To Humans – Infinity Crunch (Novoton)
Martin Savage Gang – Now we’re rollin’ (Human Audio Recordings)
Marianne’s Mareritt – Marianne’s Mareritt (1945966 Records DK)

Punk                

KATTHEM – Vackra Lögnerskor (Welfare Sounds & Records)
Hårdgnissel – Schack Matt! (Hårdgnissel, Angry Hudik Records, Turist i tillvaron)
Spader Kung – Arvet (Så Länge Skutan Kan Gå Records)
Ett dödens maskineri – Det svenska hatet (Suicide Records)

Pop

Mattias Alkberg – Bodensia (Teg Publishing)
Florence Valentin – Det var en gång (Du e fri/Playground Music)
Esther – Better off Sleeping with a Parachute (SkolHaus)
Dolce – Ur aska (NORR arts)

Jazz

Rymden – Space Sailors (Jazzland Recordings)
Lindha Kallerdahl, Ingebrigt Håker Flaten, Andreas Werliin – Rainbow (HOOB Records)
Anna Högberg Attack – Lena (OMLOTT)
Samuel Hällkvist – Epik, Didaktik, Pastoral (BoogiePost Recordings)

Metal

Novarupta – Marine Snow (Suicide Records)
Serpent Omega – II (Icons Creating Evil Art)
Svartkonst – Black Waves (Trust No One Recordings)
Electric Hydra – Electric Hydra (Majestic Mountain Records)

Hiphop

Yasin – 98.01.11 (MadeNiggaMusic)
GULEED – LUCKY 20 (GULEED)
L1NA – Samlad årsproduktion (La Vie Music)
Greekazo – GÖR NU, TÄNK SEN (HOTSPOT MUSIC)

Folk

Lena Jonsson Trio – Stories from the Outside (Hedgehog Music)
Jordmån – Jazz på nysvenska (Dos Records)
Erland Westerström – Andas! (Erland Westerström)
Thomas von Wachenfeldt – Arvet efter Pelle Schenell (Senza Vib Konst & Musik)

Experimentellt – I samarbete med FST

Eva Lindal och Anna Lindal – Bäver (disorder)
Anna von Hausswolff – All Thoughts Fly (Southern Lord)
Lars Bröndum – Sostenuto: The Book of Night (Antennae Media)
GGR Betong – Electronic Music for Chamber Orchestra Vol. 2 (Geiger Grammofon)

Dansband

Streaplers – En gång till (Atenzia Records)
Martinez – Bubbelgum (Atenzia Records)
Casanovas – Mota Olle i grind (Atenzia Records)
Stefan Nykvist – Stefan Nykvist (Enviken Records)

Barn

Micaela Gustafsson – Småpunk (Plonk Records)
Bohuslän Big Band – Jazzparaden (Prophone)
Sten & Sanna Källman – Det blåser upp (Footprint Records)
Anja Bigrell – Under ett rabarberblad (Byn Musik)

Årets Live

INGRID, Björn Yttling, Pontus Winnberg och Kalle Josephson – 36 h Ingrid
Amanda Bergman & Petter Winnberg – Rockbonden
Mansa & 1992 Presents – Black Lives Matter Livestream Fundraiser
Jubel – Låt Live Leva

Årets musikvideo

Miljoner Tusen – Staden som krympte (Miljoner Tusen) Regi: Jonas Rangstad och Daniel Carlsten https://www.youtube.com/watch?v=Aecd7IX6xIo&feature=youtu.be
Skoj – DEN HELGEN (SÅ NICE) (Amuse) Regi: Rasmus Wimby
https://youtu.be/j7d7cYJhFrQ
Skator – Himlakroppar (Sing a song fighter) Regi: Daniela Rossi
https://youtu.be/48r9sO03POA
Viagra Boys – Ain´t Nice (Year0001) Regi: SNASK
https://www.youtube.com/watch?v=vzWds5gWS6c
Luminous Kid – The Gutter of Our Ecstasy (Marble Fox Records) Regi: Olof Grind https://youtu.be/bHgzCq07e3M

Årets nykomling – i samarbete med Sensus

Klara Keller (Gibbon)
Gula Blend (Rama Lama Records)
REACH (Icons Creating Evil Art)
Borgerlig Begravning (BB Records)

SKAP och Manifests pris till årets kompositör

I.B. Sundström – Antropofagernas rike 1 och 2 (Teg Publishing)
Anna von Hausswolff – All Thoughts Fly (Southern Lord)
Daniel Ögren – Fastingen -92 (Sing a song fighter)
Hey Elbow – We Three (Adrian Recordings)

SKAP och Manifests pris till årets textförfattare

Skator – År (Sing a song fighter)
Zacke – Pengar. Frihet. Zakaria Jamal. (Antarktis Records)
Mattias Alkberg – Bodensia (Teg Publishing)
ShitKid – Crotchrock, 20/20 ShitKid, Always Amber, Duo Limbo/’Mellan himmel å helvete’ (PNKSLM Recordings)

Årets Indie
Meddelas på galan