Nominerade 2019

NOMINERADE TILL MANIFESTGALAN 2019

Lyssna på samtliga nominerade här: https://spoti.fi/2TOxpOv

Synt
ionnalee – EVERYONE AFRAID TO BE FORGOTTEN (To whom it may concern)
Johan Baeckström – Utopia (Progress Productions)
Red Mecca – I See Darkness in You (Massproduktion)
Roya – Hive (eshqi records)

Jazz
Adam Forkelid/Georg Riedel/Jon Fält – Reminiscence (Moserobie Music Production)
Bobo Stenson Trio – Contra la indecision (ECM)
Lisa Ullén – Piano works (disorder)
Malin Wättring 4 & Bohuslän Big Band – Harvest (Havtorn Records)

Dans
DJ Lily – Samlad årsproduktion (BROR Records/Lilies)
Jor-El / Joel Alter – Samlad årsproduktion (Be As One/Bror Records)
The Field – Infinite Moment (Kompakt)
Shakarchi & Stranéus – Steal chickens from men and the future from god (Studio Barnhus)

Dansband
Casanovas – Vi lever här och nu (Atenzia Records)
Martinez – Hans namn på min arm (Atenzia Records)
Streaplers – Just ikväll (Atenzia Records)
Blender – Gambla litegrann (Loudhillmusic/records)

Rock
CO SONN – VBG Trash Ensemble Vol. 2 (Lazy Octopus Records)
Det Jordiska – Det Jordiska (Lazy Octopus Records)
Les Big Byrd – Iran Iraq IKEA (PNKSLM Recordings)
RIOT GRRRL SESSIONS – THE 1ST SESSION (GMR Music Group)

Folk
Ahlberg, Ek & Roswall – Till dans (Dimma Sweden)
Emma Ahlberg Ek – Hillevi (Caprice Records)
Per Gudmundson & Bengan Janson – Hjeltamôs (Country & Eastern)
Groupa – Kind of folk Vol.2 Norway (All Ice Records)

Punk
Oldfashioned Ideas – Still worth fighting for (Contra Records)
SIR REG – The Underdogs (Despotz Records)
Twin Pigs – Scandinavian Nightmare (Luftslott Records)
Śmierć – Godzina Pusta (Nikt Nic Nie Wie)

Hårdrock
Abramis Brama – Tusen År (Black Lodge)
Bitch Hawk – JOY (Adrian Recordings)
Louise Lemón – Purge LP (Icons Creating Evil Art)
Craft – White Noise and Black Metal (Season of Mist)

Hiphop
Parham – Torsken (Playground Music)
Cherrie – Araweelo (Araweelo)
Ozzy – Ett öga rött (Play 66)
Aden x Asme – Samlad årsproduktion (BL)

Barn
Nils Berg och Kalle Carmback – I en stad (HOOB records)
Rimstad Rockerz – Tidens Led (J E Sounds)
Oddjob – Jazzoo 2 (Headspin Recordings)
Sofia Sandén & Maria Jonsson – Långt bort i skogen (Dalakollektivet records)

Årets Live
ShitKid (PNKSLM Recordings)
Hanna Järver (Cosmos Music)
Jonas Lundqvist (Adrian Recordings)
Anna von Hausswolff (City Slang)

Pop
Echo Ladies – Pink Noise (Sonic Cathedral/Hybris)
Hanna Järver – So Long (Cosmos Music)
Jenny Wilson – Exorcism (Gold Medal Recordings)
Jonas Lundqvist – Affärer (Adrian Recordings)

Årets Musikvideo
Les Big Byrd – A Little More Numb (PNKSLM Recordings) Regi: Joakim Åhlund
https://www.youtube.com/watch?v=-DuRsMCpkoo

ShitKid – Oh Me I’m Never (PNKSLM Recordings) Regi: Linda Hedström
https://www.youtube.com/watch?v=C7Y1ukMm3QU

Simon G – Jag längtar tills du blir ful (Wald Entertainment) Regi: Jesper Ei Karsson
https://vimeo.com/283999385

Jenny Wilson – Rapin (Gold Medal Recordings) Regi: Gustaf Holtenäs
https://vimeo.com/253719333

Vanligt Folk – TKO (Kontra-Musik & Kess Kill) Regi: Vanligt Folk
https://youtu.be/HtXCiKqUrLQ

Experimentellt
Maria w Horn – Kontrapoetik (XKatedral)
Martin le Artiste – A Stranger Clock (Synkron)
reBell – så som det alltid har varit, har det aldrig varit (SEKT records)
Vanligt Folk – Hambo (Kess Kill/Kontra-Musik)

Rytm
Essa Cham – Blomman från Sahara (Same Plate Music)
General Knas – Reggaestrerad (Rudeboy/SwingKids)
Miriam Aïda – Loving the Alien (Connective Records)
Räfven – 15 (Räfven Records)

Singer/songwriter
Arvid Nero – Mother Earth (TMB Records)
Christian Kjellvander – Wild Hxmans (Tapete Records/Border Music)
Sarah Klang – Love In The Milky Way (Pangur Records)
Sea Lion – Moonlight Here (Sea Lion Recordings)

SKAP:s och Manifests pris till årets kompositör
Pontus Torstensson, Timo Lundgren, Petrus Fredenstad – The Exorcist Gbg – II (Höga Nord Rekords)
Martin Elisson & Adam Bolméus – Hästpojken – Hästpojken Är Död (Tamiami Records)
Nina Kinert – In Twos samt Romantic (Ninkina Recordings/Headstomp/Playground)
Sibille Attar – Paloma’s Hand (PNKSLM Recordings)

SKAP:s och Manifests pris till årets textförfattare
Rasmus Arvidsson – Avantgardet – Alla Känner Apan (Avantgardet)
Daniel Boyacioglu – Daniel Boyacioglu & Mathias Landæus Trio – Bön för världen (Brus o Knaster)
Kajsa Grytt – Kniven i Hjärtat (Kajsa Grytt)
Paulina Palmgren – På randen kap1 & 2. (Paulina Palmgren/Birds Records)

Visa
Bernt Törnblom – Jag blir glad (YTF Records)
Boulevarder av glas – Sista dansen (Augusta musik)
Jonathan Hilli – Jordsånger (Kakafon Records)
Collan Staiger – Tårar (Troglodyt Produktion)

Årets nykomling
The Overthrone
https://open.spotify.com/artist/27wJbPoHztdu2nqN3TGQru?si=wv94EDIHTiujrOT-s7G2Wg

Sun & The Rain Men
https://open.spotify.com/artist/2QdGylVMSgj9nALedip8yT?si=vt4zcf3vRcCk1t1EI7C3uQ

KÅRP
https://open.spotify.com/artist/6O5DwC1I3LFO7bvfYOSAw8?si=eLEZJUPrSb6q3D3o6Z0ESA

Haerdsmaelta
https://open.spotify.com/artist/0kaX0dfYVIpLKZO8SzwT3g?si=e4GxFE6aRIWiXrwBN7mL-A

Under galan delas även ut pris till Årets Indie

Parse error: syntax error, unexpected 'installed' (T_STRING) in /storage/content/25/206625/manifestgalan.se/public_html/wp-content/themes/Manifest_2016/images/settings.php on line 54