Nominerade 2018

Nominerade till Manifestgalan 2018

Lyssna på samtliga nominerade här: http://spoti.fi/2CStcFE

Barn
Malmars Makalösa – Mitt i spenaten (Malmars Makalösa Musikproduktion)
Emma & KJ – Huset (Brus & Knaster)
Gustav Lundgren & Unit – At the Movies (Lundgren Music/MiB)
Busbandet – Jorden runt på 10 låtar (Cosmos)

Dansband
Streaplers – King River (Atenzia Records)
Casanovas – Ut i livet (Atenzia Records)
Perikles – Ett, Två – Let´s Go! (Atenzia Records)
Expanders – Play That Rock ‘n’ Roll (Expanders Dans & Nöjen)

Dans
World of Dog – Real & Legendary Dogs (Excellent Spaces)
Arkajo – Samlad produktion 2017 (Aniara Recordings, Brotherhood Sound System, Bror Records)
joel alter (jor-el, qna) – Samlad produktion 2017 (true rotary recordings)
Daniel Savio – Plejjern från Plejaderna (Flora & Fauna)

Experimentellt
The Long Chaneys – The Long Chaneys (Rundgång Rekords)
Mirjam Tally – Interferences (Mirjam Tally)
The Gothenburg Combo – Seascapes-20 000 Leagues Under the Sea (The Gothenburg Combo)
Lisa Nordström – Sonica Sequence – Volume (ajabu!)

Folk
Sara Parkman & Samantha Ohlanders – Matriarkerna (Kakafon Records)
LISAS – Fiddle & Accordion Conversations (Sally Wiola Records/Playground Music)
Göran Månsson & Friends – Ol’ Jansa (Caprice Records)
Maher Cissoko – Kora Fo (ajabu!)

Hiphop
Conakry – Återfall, åter faller vi (Conakry)
Sammy & Johnny Bennett – ST.RECK (Woah Dad!)
Skander – Hon (Playground Music)
Ikhana – Zebrelli (LJGT)

Hårdrock
Night Viper – Exterminator (Listenable Records)
Antichrist – Sinful Birth (I Hate Records)
Monolord – Rust (RidingEasy records)
Grift – Arvet (Nordvis)

Jazz
Lina Nyberg – Terrestrial (HOOB Records)
Samuel Hällkvist & Variety of Rhythm – Samuel Hällkvist & Variety of Rhythm (BoogiePost Recordings)
Mariam The Believer – Love Everything (Repeat Until Death)
Anna Lundquist Quintet – MEWE – (Prophone)

Musikvideo
ionnalee – SAMARITAN (To whom it may concern) Regi: Jonna Lee & John Strandh
https://www.youtube.com/watch?v=sVWOZqsIm_0
Alice Boman – Dreams (Adrian Recordings) Regi: Jeanne Lula Chauveau
https://www.youtube.com/watch?v=CpzJHqEUTSY&feature=youtu.be
Nadia Tehran – Cash Flow (Year 0001) Regi: Jonas Hong Soo Eriksson
https://vimeo.com/240169641/9bb8a45c05
Dolores Haze – White House (Woah Dad!) Regi: Nim Sundström
https://www.youtube.com/watch?v=pv71pdiuCdA
Conakry – Schaber (Mohave) Regi: Christofer Nilsson
https://www.youtube.com/watch?v=cMVVv0bFN4Y

Pop
Mattias Alkberg – Åtminstone artificiell intelligens (Teg Publishing)
The Honeydrips – Give Each Other Some Solace (The Honeydrips/Gentle Reminder)
Loney dear – Loney dear (Real World Records)
Laser & Bas – Historier om kärlek i okronologisk ordning, från det sexuella uppvaknandet till idag (Hybris/Det Svenska Musikundret)

Punk
Bad Nerve – The Lost Ones (Luftslott Records/Ny Våg Records)
Allvaret – Skam och Skuld (Erste Theke Tonträger)
Trots – Trots (Crush & Create Records)
Wolfbrigade – Run with the hunted (Southern lord)

Rock
Henrik Palm – Many Days (Fetish)
Pale Honey – Devotion (Bolero Recordings)
ShitKid – Fish (PNKSLM Recordings)
Holograms – Surrender (Push my buttons)

Rytm
Jaqee – Fly High (SwingKids)
Essa Cham – Shaka Zulu (Same Plate Music)
Aurelia Dey – Alpha Vol. 1 (Swing Kids, André Roots Records)
Vaz – Necessary, Pt. I & Pt. II (Kinship Music)

Singer/songwriter
Bror Gunnar Jansson – And The Great Unknown – Part I & II (Normandeep Blues)
Ane Brun – Leave Me Breathless (Balloon Ranger Recordings)
The Tarantula Waltz – Blue as in Bliss (Woah Dad!)
Algesten – Algesten (Startracks)

Synt
Anna Öberg – Härsknar (Rundgång Rekords, Troglodyt Produktion)
Wulfband – Revolter (Progress Productions)
Xenturion Prime – Humanity Plus (Progress Productions)
Priest – New Flesh (Lövely Records)

Visa
Elina Ryd – Falla (Era-Records)
Tore Berger – Stora frågor – inga svar (COMEDIA)
Fröken Elvis – Kungen och Vi (Fröken Records)
Franska Trion – Los Angeles (Matti Ollikainen)

Manifest och SKAPs pris till årets textförfattare
Skander – Hon (Playground Music)
Text: Skander El Hajjam
Katohjärta – Inget kommer att ordna sig (Det Svenska Musikundret/Hybris)
Text: Erik Hörnsten
Franska Trion – Los Angeles (Matti Ollikainen)
Text: Matti Ollikainen
Nicolai Dunger – Arkebuseringen av egot (Hi-Hat Music)
Text: Nicolai Dunger

Manifest och SKAPs pris till årets kompositör
Pale Honey – Devotion (Bolero Recordings)
Komp: Tuva Lodmark, Nelly Daltrey, Anders Lagerfors
INVSN – The Beautiful Stories (Woah Dad!)
Komp: Dennis Lyxzen, Christina Karlsson, Sara Almgren, Anders Stenberg, André Sandström
Träd gräs och stenar – Tack för kaffet (So Long) (Subliminal Sounds)
Komp: Jakob Sjöholm, Reine Fiske, Sigge Krantz, Thomas Gartz, Bo Anders Persson, Torbjörn Abelli
Sara Parkman & Samantha Ohlanders – Matriarkerna (Kakafon Records)
Komp/arr: Sara Parkman, Samantha Olanders

Årets live
Sara Parkman & Samantha Ohlanders (Kakafon Records)
Pascal (Novoton)
Mattias Alkberg (Teg Publishing)
Sarah Klang (Pangur Records)

Årets nykomling
Randiga Rut (Sing a song fighter)
Soulsaga (Soulsaga)
Anton Nessvi (Låghus Musik)
Donika Nimani (Dazed Music)

Under galan delas även pris ut till Årets Indie.

Parse error: syntax error, unexpected 'installed' (T_STRING) in /storage/content/25/206625/manifestgalan.se/public_html/wp-content/themes/Manifest_2016/images/settings.php on line 54