DE NOMINERADE!

Attachment-1
SOM (Svenska Oberoende Musikproducenter) är glada att kunna presentera de nominerade till Manifestpriset 2016.

Årets gala går av stapeln den 5 februari på Nalen i Stockholm. Manifestgalan uppmärksammar och premierar den bästa oberoende musiken i Sverige. I år delas pris ut i totalt 22 olika kategorier och galan kommer som vanligt att vara fylld av spännande liveframträdanden.

Nominerade Manifest 2016

Hårdrock
Saturnalia Temple – To The Other (Listenable Records)
Frantic Amber – Burning Insight (Raventone)
Avatarium – The girl with the raven mask (Nuclear Blast)
Disrupted – Morbid death (Distrupted/Memento Mori)

Dans
Joel Alter – Heart (Uncanny Valley)
Ishi Vu – Gryning/Skymning/Green is the Color of Love (Trunkfunk Records/Omena Records)
Mr Tophat & Art Alfie – Samlad årsproduktion (Karlovak)
Inom – Som Blomster (eget bolag)

Folk
Bridget Marsden & Leif Ottosson – Mountain Meeting (Playing with Music)
Filip Jers Quartet – Plays Swedish Folk (Schmalensee Production)
Blå bergens borduner – Inga kônstiheter (Gammalthea)
Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye – A Farblondzhete Blondinke (Maestro Music)

Punk
Anatomi-71 – Distansen tilltar (Halvfabrikat Records)
Kronofogden – Arbete och/eller fritid (Blindead records)
Fredag den 13:e – Domedagar (Halvfabrikat Records)
Arre! Arre! – A.T.T.A.C.K (Rundgång Rekords)

Visa
Charlie Engstrand Sommar – Bortom orden (Dead Microphone Records)
CajsaStina Åkerström – Vreden och Stormen (Gamlestans Grammofonbolag)
Fröken Elvis – Elvis på Svenska (Ladybird)
Sofie Livebrant – Lighthouse Stories (Brus & Knaster)

Hiphop
Professor P & DJ Akilles – All Year, Every Year (Pro&AK)
Mwuana – 1: Spiridon, 2: Collén & Chords, 3: Nibla (Artery Music Group)
Keya – Nyanser av blå (Masa Music)
Vic Vem – Medicinen (SwingKids)

Barn
Lekisjazz – Lekisjazzstandards (ETgohome)
Karl-Petters Orkester – Jag har kommit på en grej! Kalle i Klangverkstaden (Blå Moln Musik)
Kråkan & Busarna – Fingret på näsan (Matrona)
Busbandet – Snoppen & Snippan och såna grejer (Alfie/Cosmos Music)

Dansband
Donnez – Stora starka män (Neptun)
Drifters – Vår egen väg (Neptun)
Perikles – Heta pojkars flickor (Atenzia Records)
Blender – Mi amore (Neptun/Blender records)

Experimentellt
Jeff Stonehouse – On Returning (The Sublunar Society)
Düsseldorf by Night – Images for Tape (Lamour records)
Lars Bröndum – Fallout (Antennae Media)
Oskar Hanska – OH!MMXIV (SwingKids)

Synt
White Birches – Dark Waters (La Petite Tempête R&P)
Agent Side Grinder – Alkimia (Progress Productions)
Kite – VI + samlad årsproduktion (Progress Productions)
Me The Tiger – Vitriolic (Repo Records)

Singer/songwriter
Daniel Norgren – Alabursy/The Green Stone (Superpuma Records)
Slowgold – Stjärnfall/Glömska (Gaphals)
The Tallest Man on Earth – Dark Bird is home (Gravitation)
Kristofer Åström – The Story of a Hearts Decay (Startracks)

Rock
Dolores Haze – The Haze Is Forever (Woah Dad!)
HOLY – Stabs (PNKSLM Recordings/Ny Våg Records)
Hills – Frid (Rocket Recordings)
Snake – Cradle of snake (Sounds of Subterrania)

Jazz
Lindha Kallerdahl – GOLD Quintet Solo (HOOB records)
Samuel Hällkvist – Variety of Live (BoogiePost Recordings)
Oddjob – Folk (Caprice Records)
Per Texas Johansson – De långa rulltrapporna i Flemingsberg (Moserobie Music Production)

Pop
Amason – Sky City (Ingrid)
Say Lou Lou – Lucid Dreaming (á Deux/Cosmos)
Molly Nilsson – Zenith (Dark Skies Association)
The Honeydrips – In the city (Luxury)

Rytm
Aurelia Dey – Gyllene Tider (Swing Kids)
Mallet Speak – Rise (Synkron Örebro)
Etzia – Samlad årsproduktion (Partillo Productions/SwingKids)
Antonio D – Från Karlshamn till Kingston (Anton Dahlrot)

Årets Live
Amason (Ingrid)
Hey Elbow (Adrian Recordings)
Cleo (Random Bastards)
Könsförrädare (Teg Publishing)

Årets nykomling
Emili Milou
Land & Ocean
QNDA
Fools on the planet

Årets Klubb
Soul Train, Café Opera, Stockholm
Club Prime, Vimmerby
Nattklubben på Munkkällaren, Visby
Verket Nattklubb, Nöjesfabriken, Karlstad

Årets Musikvideo
Mattias Alkberg – Tjugonde (Teg Publishing) Regi: Jacob Frössén
Kastrup – Thieves (Mohave) Regi: Christofer Nilsson
Say Lou Lou – Nothing but a Heartbeat (á Deux/Cosmos Music) Regi: Joanna Nordahl
Jonas Lundqvist- Vissa nätter (Adrian Recordings) Regi: Kristian Bengtsson
José González – Every Age (Imperial Recordings) Regi: Simon Morris & Chris Higham

SKAP:s och Manifests pris för årets textförfattare
Love Antell – Barn av Amerika (Amigo/Cosmos)
Ann-Sofie Francisca Lundin/Min Stora Sorg – Min Stora Sorg Vår/Sommar -16 (Playground)
Emil Johansson/Parker Lewis – Sorti (Det Svenska Musikundret)
Iiris Viljanen, Mattias Björkas/Vasas Flora och Fauna – Släkt med Lotta Svärd (Startracks)

SKAP:s och Manifests pris för årets kompositör
Klas-Henrik Hörngren/Klabbes Bank – Z (Hoob)
Amanda Werne/Slowgold – Stjärnfall, Glömska (Gaphals)
Robin Bernhardsson, Alina Björkén, Måns Lundstedt och Janinne Sandström Oja/Könsförrädare (Teg)
Thomas Frank, Christian Dyresjö, Edvard Hernevik, Oskar Bergenheim, Stefan Missios/Den Stora Vilan – Utsikt mot havet (Gaphals)

Lyssna på de nominerade här: https://open.spotify.com/user/manifestgalan/playlist/7nJCezFV0gquHotM7qjHa7

Manifestgalan inleds med ett liveframträdande av en av de akter som medverkat under årets Manifest on Tour. Denna akt väljs ut under Manifest on Tours nationella showcase som äger rum 4 februari på Nalen Klubb.

Manifestgalan arrangeras av SOM (Svenska Oberoende Musikproducenter) i samarbete med Sensus Studieförbund, SKAP (Sveriges Kompositörer och Textförfattare), FST (Föreningen Svenska Tonsättare), Pistonhead, Phonofile, Gamleby TV-produktionslinje, Fred Perry, United Screens, SAMI (Svenska Artister och Musikers Intresseorganisation), Merlin och Nalen.

Parse error: syntax error, unexpected 'installed' (T_STRING) in /storage/content/25/206625/manifestgalan.se/public_html/wp-content/themes/Manifest_2016/images/settings.php on line 54