Nominerade Manifest 2015

De nominerade Manifest 2015

Spotify spellista: http://goo.gl/LkcdQr

 

Manifest och SKAPs pris för årets kompositör

Jukka Rintamäki – The Lost Fast One (Kning Disk)
Jennie Abrahamson – Gemini Gemini (How Sweet The Sound)
Henrik Palm (med bandet Pig Eyes) – Pig Eyes (Fetish)
Alice Boman – EP II / Skisser (Adrian Recordings)

Manifest och SKAPs pris för årets textförfattare
Pelle Lindroth (Parken) – ”Tidigt en Maj” (Flora & Fauna)
Matti Ollikainen (Franska Trion) – ”Vad gudarna givit oss” (Franska Trion)
Jacob Johansson (Det Stora Monstret) – ”Det stora monstret” (Suncave Recordings)
Anna Ahnlund – ”Omnejd” (Havtorn Records)

Punk
Sex Dwarf – Non-stop erotic noise cabaret (D-takt & Råpunk/Konton Crasher)
Gamla Pengar – Här kommer kriget (Beat Butchers)
Oldfashioned Ideas – Don’t Believe A Word They Say (Contra Records)
Svart Städhjälp – Svart Städhjälp (Halvfigur Records)

Barnmusik
Marcus Svensson – Amerikaresan – En bluesberättelse (Kakafon Records)
Nina Persson och Martin Östergren – Musiken från filmen…Tänk om…(L edition Film entertainment)
Per Hägglund – Kusin Vaken låtar (Alfie/Cosmos)
Markatta – Ratatouille (Footprint Records)

Hårdrock
Crucified Barbara – In The Red (Despotz Records)
Morbus Chron – Sweven (Century Media Records)
At the Gates – At war with reality (Century Media Records)
The Oath – The Oath (Rise Above Records)

Dans
Shxcxchcxsh – Linear S Decoded (Avian)
Abdulla Rashim – Unanimity (Northern Electronics)
Motormännen – Informationstechno (Zeon Light)
Rivet – Bear Bile & Surun Aika (Kontra-Musik, S.E.L.F)

Synt
Daily Planet – 2 (Progress Productions)
Cryo – Retropia (Progress Productions)
Emmon – Aon (Wonderland Records)
Wulfband – Wulfband (Progress Productions)

Dansband
Sannex – Jag vill leva (Atenzia Records)
Casanovas – Hon ska bli min (Atenzia Records)
Jannez – Blixt från klarblå himmel (Atenzia Records)
Highlights – När vi är tillsammans (Atenzia Records)

Pop
Jonas Schwartz – Xpedition (Adore Music)
I Break Horses – Chiaroscuro (Bella Union)
Bam Spacey – 1998 (Luxury)
Naomi Pilgrim – samlad årsproduktion (Cosmos)

Visa
Elin-Louise Ahlberg – Från landet till staden (Troglodyt Produktion)
Sofie Livebrant – Några Karin (Playground Music)
Sarah Riedel – Genom natten (Diesel Music)
Stefan Sundström – Nu var det 2014 (Rödtjut förlag)

Hip Hop
Parham – Pojk (SwingKids)
Rapper kC – Vibes of Life (Kristoffer Samuelsson)
Ison & Fille – Länge leve vi (Hemmalaget)
Simon Emanuel – Le för kameran (Hemmalaget)

Rock
Dödsfest – Det sista äventyret (Novoton)
Nicole Sabouné – Must exist (Roxy Recordings)
Mattias Alkberg – Södra Sverige (Teg Publishing)
Impo & the Tents – Peek After A Poke (Alien Snatch)

Jazz
The Splendor – Forest (HOOB records)
Cecilia Persson – Open Rein (HOOB records)
Water Boogie System – Greetings (SodaMusic/Megasound)
Daniel Karlsson Trio – Fusion for Fish (Brus & Knaster)

Singer/songwriter
Rambling Nicholas Heron – Freetown Hwy (Rambling Nicholas Heron)
Easy October – Sweethearts Before The Fall (Adore Music)
The Tarantula Waltz – Tinder Stick Neck (Brus & Knaster)
Mathias Lilja – Mathias Lilja (Rootsy)

Årets Live (I samarbete med Grolsch)
Hey Elbow (Adrian Recordings)
Silvana Imam (Playground Music)
Solen (Playground Music)
Fire! Orchestra (Rune Grammofon)

Årets Musikvideo
Cleo, Kristin Amparo & Broke \’N Tipsy – Gå På Salong (Random Bastards/Femtastic)
Regi: Ninja Thyberg                   https://www.youtube.com/watch?v=E_2wFD5Zeg0
Per Störby Jutbring – Dance of The Diaper Fairy (Hoob Records)
Regi: Per Störby Jutbring        http://youtu.be/U9NDAzS9YxM
Alice Boman – What (Adrian Recordings)
Regi: Studio Pop                         https://www.youtube.com/watch?v=cgvVoG4FjD4
Den Svenska Björnstammen – Hatar Allt (Den Svenska Björnstammen)
Regi: Den Svenska Björnstammen                   https://www.youtube.com/watch?v=Y5rNnHnnu8U
Parham – Lova Mig Själv (SwingKids)
Regi: Patric Vincent/Puzzle Productions        https://www.youtube.com/watch?v=LNQfzdXR_y4

Årets klubb (i samarbete med SAMI)
Kafe De Luxe – Växjö
Langer’s hotell – Hallstavik
Replokalen – Stockholm
Festvåning 4:an – Tidaholm

Årets nykomling (I samarbete med studieförbundet Sensus)
Thandiwe  http://thandiwe.net
Earth Kids  http://earthkids.se
Rideau  https://www.facebook.com/rideaumusic
Lukke featuring The Indigo Clan  http://www.lukke.tk

Rytm
Leafnuts – Manifestations (Upful Music)
Miriam Aïda AfroSamba Orchestra – É De Lei (Connective Records)
General Knas – Folkets Röst (SwingKids)
OK Star Orchestra – Musicland (Rootsy)

Experimentellt (I samarbete med FST)
Bo Anders Persson – Love Is Here To Stay (Subliminal Sounds)
Lotte Anker & Jakob Riis – Squid Police (Konvoj Records)
The Gothenburg Combo – Guitarscapes (The Gothenburg Combo)
Mathias Josefson – Att sluta en cirkel (Schhh records)

Folk
Hazelius/Hedin – Sunnan (Amigo/Cosmos)
Sousou & Maher Cissoko – Africa Moo Baalu (Jaliya Connection)
Görgen Antonsson – Symphonic Stomp of Sweden (Swedish Society)
Ale Möller – The Nordan Suite (Prophone)

Vinnarna I Årets Indie delas ut i samarbete med Phonofile och tillkännages på Galan den 6 februari.

Parse error: syntax error, unexpected 'installed' (T_STRING) in /storage/content/25/206625/manifestgalan.se/public_html/wp-content/themes/Manifest_2016/images/settings.php on line 54